Reed Company\'s sales last year totaled $310,000 and its return on investment (R
ID: 2468532 • Letter: R
Question
Reed Company's sales last year totaled $310,000 and its return on investment (ROI) was 12%. If the company's turnover was 4, then its net operating income for the year must have been:
A. $9,300
B. $2,325
C. $37,200
D. it is impossible to determine from the data given
Reed Company's sales last year totaled $310,000 and its return on investment (ROI) was 12%. If the company's turnover was 4, then its net operating income for the year must have been:
A. $9,300
B. $2,325
C. $37,200
D. it is impossible to determine from the data given
Explanation / Answer
Answer:
Operating Assets = Sales / Turnover = 310,000 / 4 = $77,500
Operating Income = Operating Assets * ROI = 77,500 * 12% = $9,300.
So, the answer is A. $9,300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.