Stellar Packaging Products estimates that the factory overhead for the following
ID: 2469025 • Letter: S
Question
Stellar Packaging Products estimates that the factory overhead for the following year will be $1,250,000. The company has decided that the basis for applying factory overhead should be machine hours, which is estimated to be 50,000 hours. The total machine hours for the year were 54,300. The actual factory overhead for the year was $1,348,800. (1) Determine the total factory overhead amount applied. (2) Calculate the over- or under applied amount for the year. (3) Prepare the journal entry to close Factory Overhead into Cost of Goods Sold.
Explanation / Answer
Factory Over head rate = Estimated over head / Estimated Machine hours = 1,250,000 / 50,000 = 25 per hour
Factory overhead applied = 54,300 X $ 25 = 1,357,500
Actual Factory Over head = $ 1,348,800
Factory Overhead over applied = 1,357,500 - 1,348,800 = $ 8,700
Journal
Manufacturing overhead Dr $ 8,700
Cost of Goods Sold Cr $ 8,700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.