Suppose Mallcentral sells 1,000,000 hardcover books a day at an average price of
ID: 2469043 • Letter: S
Question
Suppose Mallcentral sells 1,000,000 hardcover books a day at an average price of $30. Assume that Mallcentral’s purchase price for the books is 75% of the selling price it charges retail customers. Mallcentral has no beginning inventory, but it wants to have a three-day supply of ending inventory. Assume that operating expenses are $1,000,000 per day.
8. What is Mallcentral’s budgeted contribution margin for a (seven-day) week?
9. What is Mallcentral’s budgeted gross profit for a (seven-day) week?
The Correct Answer for both is $52,500,000. I Don't understand how they get that answer. HELP????
Explanation / Answer
Formula for ccontribution margin and gross profit is same in this case which is
Sales-cost of good sold
7 day sales revenue =1000000×7×30=210000000
Cost of good sold=75%×210000000=157500000
Contribution margin or gross profit
=210000000 -1575500000
=$52500000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.