Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
ID: 2469094 • Letter: W
Question
Westerville Company reported the following results from last year’s operations: Sales $ 1,500,000 Variable expenses 730,000 Contribution margin 770,000 Fixed expenses 470,000 Net operating income $ 300,000 Average operating assets $ 937,500 This year, the company has a $362,500 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics: Sales $ 580,000 Contribution margin ratio 70 % of sales Fixed expenses $ 319,000
2 What is last year’s turnover? (Round your answer to 1 decimal place.)
8. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what turnover will it earn this year? (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Answer :- Last year turnover is $1500000
8. According to last year earn the profit is 300000/1500000*100= 20%
So Sales $ 580000
Less: Variable Cost 30% on sales = 174000
Contribution = 406000
Less:- Fixed Cost = 319000
Net Operating Income = 87000
Percentage in net oprating income = 87000/580000*100=15%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.