Help! I am stuggling wtih a couple problems on my payroll homework. The assignme
ID: 2469419 • Letter: H
Question
Help! I am stuggling wtih a couple problems on my payroll homework. The assignment is to find the OASDI Taxable Wages, OASDI Tax, HI Taxable Wages, and HI Tax for employees that are paid once a month. I have the annual salary. What makes these two problems hard, is the ceilings at:
No maximum
How do I figure out the Taxes for Employee A with an annual salary of $161,280 and employee B with an annual salary of $106,800.
What I though was to divide the annual salary by 12 and then multiply it by the 6.2% and 1.45% to get the taxes, but it was wrong. So I'm lost on the taxable income and Tax.
No maximum
Explanation / Answer
Answer: Employee A:
Employee and Employer OASDI=$118500*6.2%=7347
Employee* and Employer HI=161280*1.45%=2338.56
Employee B:
Employee and Employer OASDI=$106800*6.2%=6621.6
Employee* and Employer HI=106800*1.45%=1548.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.