Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Antuan Company set the following standard costs for one unit of Its product Dire

ID: 2469448 • Letter: A

Question

Antuan Company set the following standard costs for one unit of Its product Direct materla's (3.0 lbs. Direct labor (2.0 hrs. $12.0 per hr) Overhead (2.0 hrs. $18.50 per hr.) $4.0 per lb. 12.00 24.00 37.00 Total standard cost $ 73.00 The predetermined overhead rate ($18.50 per direct labor hour) is based on an expected volume of 75% of the factory's capacity of 20,000 units per month. Following are the company's budgeted overhead costs per month at the 75% level. Overhead Budget (75% Capacity) Variable overhead costs Ind rect materia's Ind rect labor Power Repairs and maintenance $ 15,000 75,000 15,000 45,000 Total variable overhead costs $150,000 Fixed overhead costs 23,000 74,000 7,000 291,000 Taxes and Insurance Total fixed overhead costs 405,000 Total overhead costs $555,000 The company incurred the following actual costs when it operated at 75% of capacity in October. Direct materials (46,000 lbs. @ $4.10 per lb.) Direct labor (29,000 hrs. $12.40 per hr) Overhead costs $ 188,600 $ 45.750 177,250 17,250 51,750 23,000 99,900 15,300 291,000 Ind rect materia's Ind rect labor Repairs and maintenance Taxes and insurance 721,200 Total costs $1,269,400

Explanation / Answer

units produced at 75% capacity = 20000 *.75 = 15000

188600-184000

= 4600

price variance = 4600 U

Quantity variance = 4000 U

Total variance = 8600 U

Actual cost Standard cost AQ * AR AQ * SR SQ * SR 46000 4.10 46000 4 (3*15000)= 45000 4 188600 184000 180,000

188600-184000

= 4600

4000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote