Celine Dion Company issued $864,000 of 10%, 20-year bonds on January 1, 2014, at
ID: 2469613 • Letter: C
Question
Celine Dion Company issued $864,000 of 10%, 20-year bonds on January 1, 2014, at 102. Interest is payable semiannually on July 1 and January 1. Celine Dion Company uses the effective-interest method of amortization for bond premium or discount. Assume an effective yield of 9.7705%.
Prepare the journal entries to record the following. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 38,548. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)
No.
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
(a) The issuance of the bonds. (b) The payment of interest and related amortization on July 1, 2014. (c) The accrual of interest and the related amortization on December 31, 2014.Explanation / Answer
Solution:
Sale Proceeds from Bonds issued = $864,000 x 102/100 = $881,280
Face Value of Bonds = $864,000
Premium on Bonds Payable = Issue Price – Par Value = $881,280 - $864,000 = $17,280
Premium on Bonds Payable $17,280 is to be amortized during the life of the bonds.
No of times interest payment during the life of bond = 20 years x 2 = 40 times
The amount of amortization of Premium on Bonds Payable on each interest payment = $17,280 / 40 = $432
The amount of cash interest on Bonds Payable to be paid to bond holders each time July 1 and January 1 = $864,000 x 10% x ½ = $43,200
Journal Entry
No.
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
1/1/14
Cash A/c Dr.
$881,280
To Bonds Payable
$864,000
To Premium on Bonds Payable
$17,280
7/1/14
Interest Expenses Dr. ($881,280 x 9.7705% x ½)
$43,053
Amortization of Premium on Bonds Payable Dr.
$147
To Cash Interest Payable
$43,200
12/31/14
Interest Expenses Dr. ($881,280 x 9.7705% x ½)
$43,046
Amortization of Premium on Bonds Payable Dr.
$154
To Cash Interest Payable
$43,200
Calculation of Interest Expenses
7/1/14 ---- as per effective interest method, interest expenses is recorded on the basis of beginning book value in Bonds Payable Account:
Interest Expenses on 7/1/14 = $881,280 x 9.7705% x ½ = $43,053
Interest Expenses on 12/31/14 = ($881,280 - $147)*9.7705% x ½ = $43,046
No.
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
1/1/14
Cash A/c Dr.
$881,280
To Bonds Payable
$864,000
To Premium on Bonds Payable
$17,280
7/1/14
Interest Expenses Dr. ($881,280 x 9.7705% x ½)
$43,053
Amortization of Premium on Bonds Payable Dr.
$147
To Cash Interest Payable
$43,200
12/31/14
Interest Expenses Dr. ($881,280 x 9.7705% x ½)
$43,046
Amortization of Premium on Bonds Payable Dr.
$154
To Cash Interest Payable
$43,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.