Summer Nights sells bottles of bug spray for $9.5 each. Variable costs are $3 pe
ID: 2469768 • Letter: S
Question
Summer Nights sells bottles of bug spray for $9.5 each. Variable costs are $3 per bottle, while fixed costs are $39,000 per month for volumes up to 40.000 bottles of spray and $53,000 per month for volumes above 40,000 bottles of spray. The flexible budget would reflect monthly operating income for 23,000 bottles of spray and 25,000 bottles of spray of what dollar amounts? $218,500 and $237,500, respectively $96,500 and $184,500, respectively $110,500 and $123,500. respectively $179,500 and $123,500 respectivelyExplanation / Answer
c $110500 and $123500, respectively
23000 bottles 25000 bottles
sales 23000*$9.5 = 218500 25000*$9.5=237500
less: variable cost 23000*$3 = 69000 25000 *$3 = 75000
contribution margin $149500 $162500
less: fixed cost $39000 $39000
Operating Income 110500 123500
Note:- Fixed cost for all the unit of bottles remain same till the volume of production of 40000 bottles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.