Emerald Marind Stores company manufactures special metallic materials and decora
ID: 2469785 • Letter: E
Question
Emerald Marind Stores company manufactures special metallic materials and decoratiove fittins for luxury yachts that require highly skilled labor. Emerald used standards costs to prepare its flexible budget. For the first quarter of 2015, direct material and direct labor standards for one of their popular products were as follows: Direct material: 3 pounds per unit' $4 per pound Direct labor: 4 hours per unit; $15 per hour
Emerald produced 5,000 units during the quarter. At the end of the quarter, an examiniation of the labor costs record showed that the company used 25,000 direct labor hours and actual total direct labor costs were $275,000. The direct labor effiency variance was $75,000 U. Which of the following would be a logical explanation for this variance?
A) The company used more labor hours than allowed by the standards
B) The company paid a higher rate for labor thatn allowed by the standards
C) The company used a higher quantitiy of materials than allowed by the standards
D) The company paid a higher price for the materials than allowed by the standards
Explanation / Answer
Direct labour efficiency variance=Actual hours * Standard rate –Standard hours * Standard rate
Actual labour hours=25000
Actual direct labour cost=275000
Actual labour rate=275000/25000=25 per hour
Standard rate=15 per hour
Number of units produced=5000 units
Standard hour per unit=4 hours
Standard hours required to produce 5000 units=5000*4=20000 hours
However, actual hours used to produce 5000 units=25000 hours
Direct labour efficiency variance=25000*15-20000*15=75000 U
This implies that the actual quantity of labour used exceeded the standard hours.
The company used more labor hours than allowed by the standards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.