Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During December, Far West Services makes a $2,200 credit sale. The state sales t

ID: 2470230 • Letter: D

Question

During December, Far West Services makes a $2,200 credit sale. The state sales tax rate is 6% and the local sales tax rate is 2.5%. Record sales and sales tax payable. (If no entry is required for a transaction/event, select "No journal entry required" in the first account field.)


record journal entry for sales and sales tax.

2.

Sony introduces a new compact music player to compete with Apple’s iPod that carries a two-year warranty against manufacturer’s defects. Based on industry experience with similar product introductions, warranty costs are expected to be approximately 1% of sales. By the end of the first year of selling the product, total sales are $29.6 million, and actual warranty expenditures are $160,000. What amount (if any) should Sony report as a liability at the end of the year? (Enter your answers in dollars, not in millions.)

warranty liability  is......

During December, Far West Services makes a $2,200 credit sale. The state sales tax rate is 6% and the local sales tax rate is 2.5%. Record sales and sales tax payable. (If no entry is required for a transaction/event, select "No journal entry required" in the first account field.)


record journal entry for sales and sales tax.

2.

Sony introduces a new compact music player to compete with Apple’s iPod that carries a two-year warranty against manufacturer’s defects. Based on industry experience with similar product introductions, warranty costs are expected to be approximately 1% of sales. By the end of the first year of selling the product, total sales are $29.6 million, and actual warranty expenditures are $160,000. What amount (if any) should Sony report as a liability at the end of the year? (Enter your answers in dollars, not in millions.)

warranty liability  is......

Explanation / Answer

1.

2200x2.5% =55

2200x6% = 132

=55+132 = 187

Sales Tax Payable 187

2.

Warranty Expense = 29,600,000 x 1% = 296,000

Warranty Liability = 296,000 - 160,000 = 136,000

Warranty Liability at the end of the year is 136,000

Debit Credit Account Receivable 2,387 Sales 2,200 Sales Tax Payable 187
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote