Howard Construction Co. contracted to build a bridge for $3,000,000. Constructio
ID: 2470474 • Letter: H
Question
Howard Construction Co. contracted to build a bridge for $3,000,000. Construction began in 2012 and was completed in 2013. Data relating to the construction are:
Howard uses the percentage-of-completion method.
Questions
1. How much revenue should be reported for 2012?
2. Make the entry to record progress billings of $1,000,000 during 2012.
3. Make the entry to record the revenue and gross profit for 2012.
4. How much gross profit should be reported for 2013?
5. Show the Balance Sheet Presentation for 2012.
Explanation / Answer
Total cost incurred in 2012 and 2013 = $900,000 + 825,000
= $1,725,000
1.
percentage cost incurred in 2012 = 900,000/1,725,000 = 52.17 %
Therefore 52.17% of the project is completed in 2012
Therefore revenue recognized in 2012 = 52.17% of total cost
= 0.5217 * 3,000,000
=$1565100
2.
Acounts receivable
1000,000
Billing on construction process
1000,000
3.
Revenue 2012 = $1565100
Profit = $1565100 - 900,000 = $665100
construction expenses
1000,000
construction in process
565100
Revenue from long term contrac
1565100
4.
Revenue recognized in 2013 = (825,000/1,725,000 ) * 3,000,000
= $1434782.60
profit = $1434782.60 - $825,000
= $634782.60
Acounts receivable
1000,000
Billing on construction process
1000,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.