Berkley Associates uses the balance sheet approach to estimate bad debts expense
ID: 2470703 • Letter: B
Question
Berkley Associates uses the balance sheet approach to estimate bad debts expense. It started 2016 with a credit balance of $10,000 in its allowance for uncollectible accounts. Berkley wrote off $200,000 of bad debts during 2016, and its aging of accounts receivable at 12/31/16 indicates it should have a credit balance of $5,000 in the allowance for uncollectible accounts. No other journal entries to the allowance have been made. Berkley's journal entry to record bad debts expense should include a: Debit to B.D. expense of $195,000. Debit to the allowance for $5,000. Credit to B.D. expense for $200,000. Credit to the allowance for $200,000.Explanation / Answer
Calculation of Bad debts Expense for the year 2016:
Beginning Credit Balance in Allowance accounts = $10000
Less: bad debts written off during the year = $200,000
Net Debit balance in allowance account at the end of year = $190,000
Credit balance required in the allowance account at the end of year = $5000
Bad Debts expense for the year = $190000+5000 = $195000
Now the Journal entry for bad debts shall be as under:
Bad debts expense (debit) $195000
Allowance for doubtful debts (Credit) $195000
Hence correct answer shall be :
a.Debit to bad dents expense $195,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.