Astro Co. sold 19,300 units of its only product and incurred a $54,940 loss (ign
ID: 2472087 • Letter: A
Question
Astro Co. sold 19,300 units of its only product and incurred a $54,940 loss (ignoring taxes) for the current year as shown here. During a planning session for year 2016's activities, the production manager notes that variable costs can be reduced 40% by installing a machine that automates several operations. To obtain these savings, the company must increase its annual fixed costs by $143,000. The maximum output capacity of the company is 40,000 units per year. ASTRO COMPANY Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31, 2015 Sales Variable costs $710,240 532,680 Contribution margin Fixed costs 177,560 232,500 Net loss $(54,940)Explanation / Answer
Solution:
2) Break Even Point in dollars (2016)
Selling Price per Pair (No change from old price) = $36.80
Old Variable Cost Per pair = $27.60
New Variable Cost per Pair (after reduction of 40%) = $27.60 – ($27.60 x 40%) = $27.60 - $11.04 = $16.56 per pair
Contribution Margin per pair = Selling Price – Variable Cost = $36.80 - $16.56 = $20.24
Contribution Margin Ratio = Contribution margin / Selling price per pair = $20.24 / $36.80 x 100 = 55%
New Fixed Cost = $232,500 + $143,000 = $375,500
Break Even Point in dollars = Fixed Cost / Contribution margin ration = $375,500 / 55% = $682,727.27
Break Even Point in dollars for 2016 = $682,727.27
3) Forecasted Contribution margin income statement for 2016
ASTRO COMPANY
Forecasted Contribution Margin Income Statement
For Year Ended December 31, 2016
Sales (19,300 x $36.80)
$710,240
Variable Cost (19,300 x $16.56)
$319,608
Contribution Margin
$390,632
Fixed Costs
$375,500
Income before taxes
$15,132
4)
Sales Level required in dollars to earn $130,000 of target pretax income in 2016 = (Total Fixed Cost + Target Income) / Contribution margin ratio
= ($375,500 + $130,000) / 55%
= $505,500 / 55%
= $919,090.91
Sales Level required in units to earn $130,000 of target pretax income in 2016 = (Total Fixed Cost + Target Income) / Contribution margin per unit
= ($375,500 + $130,000) / $20.24
= $505,500 / $20.24
= 24,975.30 Units
5)
Forecasted Contribution Margin Income Statement that shows the result at the sales level computed in part 4.
ASTRO COMPANY
Forecasted Contribution Margin Income Statement
For Year Ended December 31, 2016
$ Per Unit
$
Sales (24,975.30 Units)
$36.80
$919,091
Variable Cost (24,975.30 Units)
$16.56
$413,591
Contribution Margin
$20.24
$505,500
Fixed Costs
$15.03
$375,500
Income before taxes
$5.21
$130,000
ASTRO COMPANY
Forecasted Contribution Margin Income Statement
For Year Ended December 31, 2016
Sales (19,300 x $36.80)
$710,240
Variable Cost (19,300 x $16.56)
$319,608
Contribution Margin
$390,632
Fixed Costs
$375,500
Income before taxes
$15,132
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.