Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Roberto Corporation was organized on January 1, 2011. The firm was authorized to

ID: 2472485 • Letter: R

Question

Roberto Corporation was organized on January 1, 2011. The firm was authorized to issue 100,000
shares of $5 par common stock. During 2011, Roberto had the following transactions relating to
shareholders' equity:
Issued 10,000 shares of common stock at $7 per share.

Issued 20,000 shares of common stock at $8 per share.
Reported a net income of $100,000.
Paid dividends of $50,000.
Purchased 3,000 shares of treasury stock at $10 (part of the 20,000 shares issued at $8).

What is total shareholders' equity at the end of 2011?

A. $250,000
B. $300,000
C. $200,000
D. $270,000

Explanation / Answer

Solution:

Shareholder's Equity= Common Stock+Retained Earnings- Treasury Stock

Now,Common Stock = 10000*7 + 20000*8 =2,30,000

Retained Earnings = Net Income - Dividends paid

= 1,00,000-50,000= 50,000

Treasury Stock = 30,000

Therefore, Shareholder'sEquity = 2,30,000+50,000-30,000= 2,50,000   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote