Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following information applies to the questions displayed below Sedona Compan

ID: 2472788 • Letter: T

Question

The following information applies to the questions displayed below Sedona Company set the following standard costs for one unit of its product for 2015. Direct material (30 lbs.$2.20 per lb.) Direct labor (20 hrs.@$4.20 per hr.) Factory variable overhead (20 hrs. @$2.20 per hr) Factory fixed overhead (20 hrs.@ $1.10 per hr.) $66.00 84.00 44.00 22.00 Standard cost $ 216.00 The $3.30 ($2.20+$110) total overhead rate per direct labor hour is based on an expected operating level equal to 60% of the factory's capacity of 68,000 units per month. The following monthly flexible budget information is also available. Operating Levels (% of capacity) 55% 60% 65% Flexible Budget Budgeted output (units) Budgeted labor (standard hours) Budgeted overhead (dollars) 37400 748,000 40,800 816,000 44,200 884,000 Variable overhead Fixed overhead $1,645,600 $1,795,200 1,944,800 897600 897,600 897,600 Total overhead $ 2,543,200 2,692,800 2,842,400

Explanation / Answer

Controllable variance =

Variable overhead spending variance = 728000 * 2.2 - actual $1625000 = $23400 UF

Variable overhead Efficiency variance = (748000 - 728000) 2.20 = $44000 F

Fixed overhead spending variance = 728000 * 1.10 - actual 924300 = $123500 UF

Fixed overhead spending variance = (748000 - 728000) 1.10 = $22000 F

Controllable variance = $80900 UF

reconciliation:

hours for actual units at 55% = 37400 * 20 = 748000

Total budgeted overhead at the actual output = 748000 * (2.20 + 1.10) = 2468400

Total actual overhead incurred =2549300

Controllable variance = $80900 UF

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote