A company has a selling price of $1,900 each for its printers. Each printer has
ID: 2473033 • Letter: A
Question
A company has a selling price of $1,900 each for its printers. Each printer has a 2 year warranty that covers replacement of defective parts. It is estimated that 2% of all printers sold will be returned under the warranty at an average cost of $152 each. During November, the company sold 32,000 printers, and 420 printers were serviced under the warranty at a total cost of $57,000. The balance in the Estimated Warranty Liability account at November 1 was $30,000. What is the company's warranty expense for the month of November?
Explanation / Answer
Total Provision for warrany expense = $ 32000*2%*152 = $97280
Estimated waarany liability acocunt = $30000
Therefore Warrany Expense = $ 97280 - 30000 = $67280
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.