Tim Legler requires an estimate of the cost of goods lost by fire on March 9. Me
ID: 2473481 • Letter: T
Question
Tim Legler requires an estimate of the cost of goods lost by fire on March 9. Merchandise on hand on January 1 was $38,290. Purchases since January 1 were $93,170; freight-in, $3,900; purchase returns and allowances, $2,700. Sales are made at 33 1/3% above cost and totaled $126,000 to March 9. Goods costing $11,300 were left undamaged by the fire; remaining goods were destroyed.
(a) Compute the cost of goods destroyed.
(b) Compute the cost of goods destroyed, assuming that the gross profit is 33 1/3% of sales. (Round ratios for computational purposes to 5 decimal places, e.g. 78.72345% and final answer to 0 decimal places, e.g. 28,987.)
Explanation / Answer
(a) the cost of goods destroyed:
Opening stock $38290
+ purchases 93170
+ Freight 3900
135360
- purchase return (2700)
- cost of goods sold (94500) (126000 *3/4)
Total closing stock = 38160
Less Goods get saved 11300
Cost of goods destroyed = $26860
(b) assuming that the gross profit is 33 1/3% of sales:
the cost of goods destroyed:
Opening stock $38290
+ purchases 93170
+ Freight 3900
135360
- purchase return (2700)
- cost of goods sold (84000) (126000 *2/3)
Total closing stock = 48660
- Goods get saved = 11300
Cost of goods destroyed = $37360
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.