Henkel Company is considering three long-term capital investment proposals. Each
ID: 2473560 • Letter: H
Question
Henkel Company is considering three long-term capital investment proposals. Each investment has a useful life of 5 years. Relevant data on each project are as follows.
Depreciation is computed by the straight-line method with no salvage value. The company’s cost of capital is 15%. (Assume that cash flows occur evenly throughout the year.)
Explanation / Answer
1. Project Kilo : Initial investment is $ 167,400
Therefore annual depreciation is $ 33,480.
Annual cash flows = $ (14040 + 33,480) = $ 47,520
Cash payback period is 167,400 / 47,520 = 3.52 years
Net present value is 47,520 x 3.35216 = $ 159, 295 - 167,400 = $ ( 8,105)
Annual rate of return is 14040/ 167,400 =8.39%
Project Lima:
Net present value is $ (6148)
Cash payback period is 3.37 years
Annual rate of return = average return / initial investment = 15,012 /178, 200 x 100 = 8.42%
Project oscar to be done the same way as project lima.
Period Initial investment Annual net income Depreciation Annual cash flows Cumulative cash flows PV factor at 15% Present value 0 178,200 1 (178,200) 1 18,900 35,640 54,540 54,540 0.86957 47,426 2 17,820 35,640 53,460 108,000 0.75614 40,423 3 16,740 35,640 52,380 160,380 0.65752 34,441 4 12,420 35,640 48,060 208,440 0.57175 27,478 5 9,180 35,640 44,820 0.49718 22,284Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.