Assume that Win Co. is considering disposing of equipment that cost $76,890.00 a
ID: 2473918 • Letter: A
Question
Assume that Win Co. is considering disposing of equipment that cost $76,890.00 and has $53,823.00 of accumulated depreciation to date. Win Co. can sell the equipment through a broker for $34,376.00 less 5% commission. Alternatively, But Co. has offered to lease the equipment for five years for a total of $48,350.00. Win will incur repair, insurance, and property tax expenses estimated at $11,242.00. At lease-end, the equipment is expected to have no residual value. Determine the net differential income from the lease alternative.
Explanation / Answer
Differential revenue from alternative=revenue from lease - revenue from sale
=48350-34376
=13974
Differential cost of alternative=repair,insurance and property expense - Commission expense
=11242-1719
=9523
Net differential income from lease alternative=13974-9523=4451
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.