Your company purchased an asset with a total cost of $300,000. The asset creates
ID: 2474312 • Letter: Y
Question
Your company purchased an asset with a total cost of $300,000. The asset creates small items used to help produce computer elements. The asset has an expected useful production life of 1.200.000 items. The asset also has an expected residual value of $50,000. In Year I. the machine produced 95.500 units. In Year 2. the machine produced 110.500 units. In Year 3. the machine produced 120.000 units Please prepare the depreciation amounts for the first 3 years of the asset's life using Units of Production Method.Explanation / Answer
Depreciation per item = (cost -salvage )/ life in items
= (300000 - 50000)/1,200,000
= $ .20833 per item
Year 1 :Depreciation = 95500 * .20833 = $ 19895.52
year 2 = 110500 *.20833 = 23020.47
year3 = 120000*.20833 = 24999.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.