The company applies variable manufacturing overhead at a standard rate of $2 per
ID: 2474745 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
(39)
Variable overhead spending variance = Actual hours x (Actual rate - Standard rate)
= Actual variable overhead cost - Actual hours x Standard rate
= $32,000 - 14,700 x $2 = $(32,000 - 29,400) = $2,600 (Unfavorable)
Variance overhead efficiency variance = Standard rate x (Actual hours - Standard hours)
= $2 x [14,700 - (3 x 5,100)] = $2 x (14,700 - 15,300) = $2 x 600 = $1,200 (Favorable)
NOTE: First question is answered.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.