Computing Som-of the Year- Degits Depreciation The company acquired a machine on
ID: 2474860 • Letter: C
Question
Computing Som-of the Year- Degits Depreciation The company acquired a machine on January 1 at an original cost of $115,000. the machine estimated residual value is $20,000 and its estimated life is five years. Assume that the company uses sum-of-the-years-digits depreciation. Compute depreciation expense for each year of the machine's 5-year. Round your answers to the nearest whole dollar. Compute book value at the end of each Machine's 5-years life. Round your answers to the nearest whole dollar.Explanation / Answer
Cost of asset = 115000
Residual value = 20000
Depreciation basis =95000
Sum of the year’s digits =1+2+3+4+5
= 15
Year
Depreciation basis
Factor
Depreciation
Accumulated depreciation
1
95000
5/15
$31,667
$31,667
2
95000
4/15
$25,333
$57,000
3
95000
3/15
$19,000
$76,000
4
95000
2/15
$12,667
$88,667
5
95000
1/15
$6,333
$95,000
Book value = Cost of asset – accumulated depreciation
Year
Cost of asset
Accumulated depreciation
Boom value
1
115000
$31,667
$83,333
2
115000
$57,000
$58,000
3
115000
$76,000
$39,000
4
115000
$88,667
$26,333
5
115000
$95,000
$20,000
Year
Depreciation basis
Factor
Depreciation
Accumulated depreciation
1
95000
5/15
$31,667
$31,667
2
95000
4/15
$25,333
$57,000
3
95000
3/15
$19,000
$76,000
4
95000
2/15
$12,667
$88,667
5
95000
1/15
$6,333
$95,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.