Hi all, I am having trouble with 5-7. Please show work so that I can learn how t
ID: 2475072 • Letter: H
Question
Hi all, I am having trouble with 5-7. Please show work so that I can learn how to do it for the future. Thank you!
The contribution format income statement for Huerra Company for last year is given below: Total Sales Variable expenses Unit $4,000,000 $80.00 2,800,000 56.00 Contribution margin Fixed expenses 1,200,000 24.00 840,000 16.80 Net operating income Income taxes @ 30% 60,000 7.20 108,000 2.16 Net income $252,000 $5.04 The company had average operating assets of $2,000,000 during the year.Explanation / Answer
5)
Sales ( 4000,000 x 1.20)
4800000
(-) variable cost ( 2800000*1.20)
-3360000
New cotributon margin
1440000
(-) Fixed cost
-840000
Net operating income
600000
(-) Taxes 30%
-180000
Net Income
420000
Margin = net operating income/ sales
= 600,000/480,000
= 12.50% increased
Turnover = sales/ assets
= 4800000/2000,000
=2.40 increased
6)
It will decrease operating income by 40,000
Margin = net operating income/ sales
= (360,000-40,000)/4000,000
= 8%
Turnover = 4000,000/(2000,000-40,000)
= 2.04 increased.
7) It will reduce assets by 200,000.
Margin = 9% unaffected.
Turnover = 4000,000/(2000,000-200,000)
= 2.22 increased
Sales ( 4000,000 x 1.20)
4800000
(-) variable cost ( 2800000*1.20)
-3360000
New cotributon margin
1440000
(-) Fixed cost
-840000
Net operating income
600000
(-) Taxes 30%
-180000
Net Income
420000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.