Needham Company uses a job order cost system. During the month of September, the
ID: 2476121 • Letter: N
Question
Needham Company uses a job order cost system. During the month of September, the company worked on three jobs. The job order cost sheets for the three jobs contained the following information at the end of September:
The company applies overhead at 120% of direct labor cost. During September Job B was completed, and it was sold in October. At the end of September the total cost in work in process was:
A. None of these.
B. $22,240
C. $26,400
D. $36,960
Please show your work!
Job A Job B Job C Begginging balances $4000 $3000 $6000 Direct materials 1000 1600 2000 Direct Labor 2400 4600 1800Explanation / Answer
Answer:
At the end of September the position is as under;
Job A (work in progress) Total Cost = $ 4,000 + $ 1,000 + $ 2,400 + $ 2,880 (120% of $ 2,400) = $ 10,280
Job B (completed and transferred to finished goods inventory); therefore, no cost in work in process
Job C (work in progress) Total Cost = $ 6,000 + $ 2,000 + $ 1,800 + $ 2,160 (120% of $ 1,800) = $ 11,960
Total Cost in Work in Process = $ 10,280 + $ 11,960 = $ 22,240
Therefore, the correct answer is Option B. $ 22,240.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.