Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
ID: 2476155 • Letter: W
Question
Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
Sales $ 1,000,000
Variable expenses 300,000
Contribution margin 700,000
Fixed expenses 500,000
Net operating income $ 200,000
Average operating assets $ 625,000
This year, the company has a $120,000 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics:
Sales $ 200,000
Contribution margin ratio 60 % of sales
Fixed expenses $ 90,000
The company’s minimum required rate of return is 15%.
Required:
If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what residual income will it earn this year?
Explanation / Answer
Calculation of net operating income from Normal operations plus incestment opportunity As per last year Investment oppourtunity Total Sales $10,00,000 $2,00,000 $12,00,000 Contribution Margin $7,00,000 $1,20,000 $8,20,000 Less : Fixed expense $5,00,000 $90,000 $5,90,000 Net operating Income $2,00,000 $30,000 $2,30,000 Minimum required rate of return expected = 15% Total investment in assets = $625000 + $120000 = $745000 Expected return in dollar = 15% * $745000 = $111750 Residual Income = Net operating income - Expected return = $230000 - $111750 = $118250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.