A company is able to implement one of two strategies regarding a particular prod
ID: 2476218 • Letter: A
Question
A company is able to implement one of two strategies regarding a particular product: hire a marketing firm to increase sales 24% or assign a product procurement manager who can reduce material cost for the product by 8%. Currently, the product has sales of $10,900,000. The costs of materials are $8,000,000, labor costs are $1,450,000, and overhead costs are $750,000. What are the effects on net income of the two alternativestrategies?
The change in net income after the 24% increase in sales is ______________ (Enter your response as a whole number.)
Explanation / Answer
Initial net income = Sales - Total cost where
Total cost = Material cost + Labor cost + Overhead cost = $(8,000,000 + 1,450,000 + 750,000) = $10,200,000
Net income = $(10,900,000 - 10,200,000) = $700,000
After 24% increase, new sales = $10,900,000 x 1.24 = $13,516,000
New net income = New sales - Total cost = $(13,516,000 - 10,200,000) = $3,316,000
Change in net income = $(3,316,000 - 700,000) = $2,616,000
NOTE: It is assumes that higher sales does not change any costs because question does not mention it.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.