11 NEED HELP ASAP Hooke Company received proceeds of $377,000 on 10-year 8% bond
ID: 2476317 • Letter: 1
Question
11 NEED HELP ASAP
Hooke Company received proceeds of $377,000 on 10-year 8% bonds issued on January 1 of the current year. The bonds had a face value of $400,000, pay interest semi-annually on June 30 and December 31, and have a call price of 101. Hooke uses the straight-line method of amortization. What is the amount of interest expense Hooke will show with relation to these bonds for the year ended December 31 of the current year?
$32,000
$30,160
$34,300
$29,700
$32,000
$30,160
$34,300
$29,700
Explanation / Answer
The Face Value of the Bonds = $ 400,000
Interest Rate = 8%
The amount of Interest expense Hooke will show with relation to these bonds for the year ended Deceemnber 31 of the current year = $ 32,000 ( $ 400,000 * 8% = $ 32,000)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.