The controller of Adventis Hospital has determined the following estimates for a
ID: 2476367 • Letter: T
Question
The controller of Adventis Hospital has determined the following estimates for a new product: Sales price per unit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $175 Variable manufacturing cost per unit . . . . . . . . . . . . . . $90 Variable sales cost per unit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $15 Fixed manufacturing costs . . . . . . . . . . . . . . . . . $310,000 Fixed sales costs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $40,000 Required: 1. Compute the break-even point in units and sales revenue. Prepare an income statement to prove your answer. 2. Compute the number of units to be produced and sold to generate a before-tax profit of $140,000. Prepare an income statement to prove your answer. 3. Compute the number of units to be produced and sold to generate a before-tax profit of $10,000 The controller of Adventis Hospital has determined the following estimates for a new product: Sales price per unit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $175 Variable manufacturing cost per unit . . . . . . . . . . . . . . $90 Variable sales cost per unit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $15 Fixed manufacturing costs . . . . . . . . . . . . . . . . . $310,000 Fixed sales costs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $40,000 Required: 1. Compute the break-even point in units and sales revenue. Prepare an income statement to prove your answer. 2. Compute the number of units to be produced and sold to generate a before-tax profit of $140,000. Prepare an income statement to prove your answer. 3. Compute the number of units to be produced and sold to generate a before-tax profit of $10,000Explanation / Answer
Statement showing computations Particulars Amount Sales Price per unit 175.00 Variable Costs: Variable Manufacturing cost per unit 90.00 Variable sales cost per unit 15.00 Total Variable costs 105.00 Contribution per unit = 175 - 105 70.00 1) Fixed Costs: Fixed manufacturing costs 310,000.00 Fixed sales costs 40,000.00 Total fixed Costs 350,000.00 BEP in Units = 350,000/70 5,000.00 BEP in $ = 5,000*175 875,000.00 2) Total fixed Costs 350,000.00 Desired profit 140,000.00 Desired Contribution = 350,000 + 140,000 490,000.00 BEP in Units = 490,000/70 7,000.00 BEP in $ = 7,000*175 1,225,000.00 3) Total fixed Costs 350,000.00 Desired profit 10,000.00 Desired Contribution = 350,000 + 10,000 360,000.00 BEP in Units = 360,000/70 5,142.86 BEP in $ = 5,142.86*175 900,000.00 PROOF Statement showing computations Particulars 1) = 5,000 Units 2) = 7,000 units 3) =5,142.86 units Sales Price 875,000.00 1,225,000.00 900,000.50 Variable Costs: Variable Manufacturing cost 450,000.00 630,000.00 462,857.40 Variable sales cost 75,000.00 105,000.00 77,142.90 Total Variable costs 525,000.00 735,000.00 540,000.30 Contribution = Sales - Variable Costs 350,000.00 490,000.00 360,000.20 Fixed Costs: Fixed manufacturing costs 310,000.00 310,000.00 310,000.00 Fixed sales costs 40,000.00 40,000.00 40,000.00 Total fixed Costs 350,000.00 350,000.00 350,000.00 Income = Contribution - FC - 140,000.00 10,000.20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.