Profitability Ratios: Tanaka Corporation\'s balance sheet indicates the followin
ID: 2476779 • Letter: P
Question
Profitability Ratios:
Tanaka Corporation's balance sheet indicates the following balances as of December 31, 2013.
Required:
If Tanaka's 2013 net income is $74,600, determine its return on equity. Round your answer to two decimal places.
_______% ?
Cash $ 70,000 Accounts receivable 74,600 Inventory 55,000 Property, plant, and equipment 500,000 Accounts payable 75,000 Bonds payable (due in 2017) 100,000 Common stock (12/31/2012) 275,000 Common stock (12/31/2013) 325,000 Retained earnings (12/31/2012) 200,000 Retained earnings (12/31/2013) 260,000Explanation / Answer
Answer : return on equity = 9.07%
Working notes for the above answer is as under
Return on Eqity == Net Income/ Share holders equity
Here we have been provided that,
Tanaka's 2013 net income is $74,600
Common stock (12/31/2012) =275000+200000=475000
Common stock (12/31/2013) = $ 325000+260000=585000
Anerage Shareholder's Equity
= 475000+585000/2
=822500
Now we will calculate Return on equity
=Net Income/ Avg.Share holders equity
=74600/822500
=0.0907
=9.07%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.