5. On July 1, Year S, Harrison, Inc, had the following summarized balance sheet
ID: 2477198 • Letter: 5
Question
5. On July 1, Year S, Harrison, Inc, had the following summarized balance sheet with the book values and fair values shown: $ 40,000 80,000 80,000 40,000 Accounts Receivable (net) Inventories Plant and Equipment (net) Land TOTAL ASSETS 160,000 200,000 120.000 160.002 400,000 $480,000 Accounts Payable Short-term Note Bonds Payable TOTAL LIABILITIES s 20,000 20,000 30,000 30,000 Z0.000 20.000 $120,000 $120,000 On that date, New Market, Inc. acquired 100% of Harrison's voting stock from its shareholders by paying the following consideration: Cash 10,000 newly-issued shares of New Market's $10 par common stock $225,000 100,000 (par) Prior to the combination, New Market had 1,000,000 shares of voting stock outstanding trading in an active market at $15 per share. New Market paid $25,000 for legal and accounting fees to carry out the combination. Which one of the following is the amount of goodwill or bargain purchase gai Market should recognize as a result of its acquisition of Harrison? n that New Goodwill Bargain Purchase Gain A. $10,000 B. $15,000 C. $-0 10,000 $60,000Explanation / Answer
net assets = 480000 - 120000 = 360000
net purchase consideration = 225000 + 150000 = 375000
good will = 375000 - 360000
therefore option B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.