The Cornell Milling Company manufactures an intermediate product identified as W
ID: 2478790 • Letter: T
Question
The Cornell Milling Company manufactures an intermediate product identified as W1. Variable manufacturing costs per unit of W1 are as follows: Direct materials $ 5 Direct labor $15 Variable manufacturing overhead $10 Ithaca Tools has offered to sell Cornell Milling 10,000 units of W1 for $40 per unit. If Cornell Milling accepts the offer, $50,000 of fixed manufacturing overhead will be eliminated. Applying differential analysis to the situation, Cornell Milling should: Buy W1; the savings is $100,000 Buy W1; the savings is $50,000 Make W1; the savings is $100,000 Make W1; the savings is $50,000
Explanation / Answer
If Cornell Milling Company manufactures the product , total cost = Varaible cost +Fixed Cost
Variable COst = 10000x5+10000x15+10000x10 = 50000+150000+100000 = $300000
Fixed Cost = $50000
Total cost of manufacturing the product = 300000+50000 = $350000
If Cornell Milling Company buys the product , total cost = 10000x40 = $400000
So if the Company manufactures the product , it can save 400000 - 350000 = $50000
So , the Company should make W1, the savings is $50000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.