Computation and interpretation of materials variances; Materials variances recor
ID: 2479326 • Letter: C
Question
Computation and interpretation of materials variances; Materials variances recorded and closed LO P2, P5
Hart Company made 4,100 bookshelves using 23,000 board feet of wood costing $255,300. The company's direct materials standards for one bookshelf are 6 board feet of wood at $11.00 per board foot.
Compute the direct materials price and quantity variances incurred in manufacturing these bookshelves.
Hart Company made 4,100 bookshelves using 23,000 board feet of wood costing $255,300. The company's direct materials standards for one bookshelf are 6 board feet of wood at $11.00 per board foot.
(1)Compute the direct materials price and quantity variances incurred in manufacturing these bookshelves.
Annual Cost Standard CostExplanation / Answer
direct materials price variance= (actual cost- standard cost)*actual quantity
actual cost=255300/23000=11.1
direct materials price variance=11.1-11.00=0.10
23000*0.10=2300
materials quantity variance=(standard quantity-actual quantity)standard price
standard quantity=4100*6=24600
materials quantity variance=(24600-23000)11=17600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.