A) Chippawa Industries acquired a delivery truck on January 4, 2012. The total c
ID: 2479366 • Letter: A
Question
A) Chippawa Industries acquired a delivery truck on January 4, 2012. The total cost of the truck was $150,000. Chippawa estimated that the truck would be used for 8 years before being sold for an estimated $23,500. Chippawa uses the double-declining balance method of depreciation. The total depreciation expense for the year ended December 31, 2012 was
1-$37,500
2-$30,375
3-$18,125
4-$15,188
B) Wind Streamers, Inc. acquired a piece of machinery on January 3, 2012. The total cost of the machinery was $68,400. Wind Streamers estimated that the machinery would be used to produce 100,000 units of product before being sold for an estimated $11,400. Wind Streamers uses the units-of-production method of depreciation. Assuming the machine produced 22,200 units during the year ended December 31, 2012, the 2012 depreciation expense was:
1) $18,500
2) $14,800
3) $12,654
4) $10,50
Explanation / Answer
A) The correct option is 1. $ 37,500
Double declining rate = 100 / 8 x 2 = 25%
Therefore 2012 depreciation expense is $ 150,000 x 25% or $ 37,500
B) The correct option is 3. $ 12,654
Depreciable amount = Cost - Salvage value = $ 68,400 - $ 11,400 = $ 57,000
Rate of depreciation per unit produced = $ 57,000 / 100,000 = $ 0.57
Depreciation expense for 2012 = 22,200 units x $ 0.57 = $ 12,654
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.