Desrevisseau Inc., a manufacturing company, has provided the following data for
ID: 2479560 • Letter: D
Question
Desrevisseau Inc., a manufacturing company, has provided the following data for the month of August. The balance in the Work in Process inventory account was $15,500 at the beginning of the month and $35,200 at the end of the month. During the month, the company incurred direct materials cost of $98,200 and direct labor cost of $61,000. The actual manufacturing overhead cost incurred was $62,000. The manufacturing overhead cost applied to jobs was $65,000. The cost of goods manufactured for August was:
Explanation / Answer
Total manufacturing cost incurred during the month =Direct material +labor +applied overhead
= 98200 + 61000 + 65000
= 224200
Cost of goods manufactured = WIP Beginning + Cost incurred -WIP end
= 15500 +224200 - 35200
= 204500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.