Company wishes to buy new equipment for $9,000. The equipment is expected to gen
ID: 2479733 • Letter: C
Question
Company wishes to buy new equipment for $9,000. The equipment is expected to generate an additional $2,800 in cash inflows for six years. All cash flows occur at year-end. Dodd-Franks Bank will make a $9,000 loan to the company at a 10% interest rate so that the company can purchase the ethically-sourced equipment. Required: Determine break-even time in years (rounding to two decimals) for this equipment.
year 1 0.9091
year 2 0.8264
year 3 0.7513
year 4 0.6830
year 5 0.6209
year 6 0.5645
year 7 0.5132
year 8 0.4665
Please explain this problem in detail. I am having serious problems understanding how do do this. Thanks.
Explanation / Answer
Answer : break-even time in years = 4 year and 26 days
Working notes for the above answer is as under
For BEP we near $ 9,000 cash inflow of 9000 . Up to a year company has received $ 8875.92
in the fifth year it reached to $ 10614.2 but we actually need $ 9000 so balancing amount is
=9000-8875.92
=124.38
During 365 days company earn $ 1738.58 so 124.38 in how many days
=124.38*365 /1738.58
=26.11 days
So break-even time in years is 4 year and 26 days
Particular Amount in$ new equipment 9000 additional Cash 2800Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.