Thx On January 1, 2016, Rupar retailer purchased $100,000 of Anand Company bonds
ID: 2479951 • Letter: T
Question
Thx On January 1, 2016, Rupar retailer purchased $100,000 of Anand Company bonds at discount of $5,000. The Anand bonds pay 6% interest but were purchased vvhenthe market interest rate was 7% for bonds of similar risk and maturity. The bonds pay interest semiannual, on January 1 and July 1 of each year. Rupar accounts for the bonds as a held-to-matunfy investment, and uses the effective interest method. In Rupar's December 31, 2016 journal entry to record the second period of interest, Rupar would record a credit to interest revenue of $3,325. $3,000. $3,500.Explanation / Answer
Purchase price = 100,000-5,000 = 95,000
Interest revenue = 95000 * .07 *6/12 = 3325
correct option is "B"
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.