Complete this problem on depreciation Show as much work as possible Cost of the
ID: 2479952 • Letter: C
Question
Complete this problem on depreciation Show as much work as possible Cost of the equipment is $21,000 Salvage (residual) value is 1,000 Life of the machine in years is 4 years Life of the machine in hours is 100,000 hours A. Calculate Straight line Depreciation Expense for years 1 and 2 B. Calculate Double Declining Depreciation Expense for years 1 and 2 C. Caclulate depreciation Expense using Units of production for year 1 (10,000 hours were used) and year 2 (15,000 hours were used) Complete this problem on depreciation Show as much work as possible Cost of the equipment is $21,000 Salvage (residual) value is 1,000 Life of the machine in years is 4 years Life of the machine in hours is 100,000 hours A. Calculate Straight line Depreciation Expense for years 1 and 2 B. Calculate Double Declining Depreciation Expense for years 1 and 2 C. Caclulate depreciation Expense using Units of production for year 1 (10,000 hours were used) and year 2 (15,000 hours were used)Explanation / Answer
A) Straight line depreciation
= (cost – salvage value) / life of the machine
= ($21000 - $1000) / 4 years
= $5000 per year.
Depreciation expense for year 1 = $5000
Depreciation Expense for year 2 = $ 5000
B)
Double declining rate of depreciation = (1/useful life) * 2 = (1/4)*2 = 50%
Depreciation for year 1 = $21000 x 50% = $10500
Depreciation for year 2 = ($21000 - $10500) * 50% = $5250
C)
Life of the machine in hours is 100,000 hours
Rate of depreciation per hour
= ($21000 - $1000) / 100000 hours
= $ 0.20 per hour
Depreciation expense for year 1 = rate of depreciation x number of hours used = $0.20 per hour x 10000 hours = $2000
Depreciation expense for year 2 = rate of depreciation x number of hours used = $0.20 per hour x 15000 hours = $3000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.