Seat Corp. makes plastic folding chairs. The following information is available
ID: 2480319 • Letter: S
Question
Seat Corp. makes plastic folding chairs. The following information is available regarding the standard cost of making a chair:
o It should cost $4 per kilogram to purchase the plastic used to make chairs.
o It should take 0.25 labor hours to make a chair.
o Overhead is allocated using direct labor hours as the allocation base.
o Total standard cost of a chair is $13.
The following information is available regarding actual results for the past month:
o Actual production and sales were 24,000 chairs.
o Actual material used was 37,500 kilograms and actual material cost for the month was $157,500.
o Material price variance was 7,500 unfavorable.
o Material efficiency variance was 6,000 unfavorable.
o Direct labor price variance was 4,560 unfavorable.
o Actual direct labor hours worked was 5,700 and actual labor cost for the month was $95,760.
o They under-applied their overhead by $3,000.
Required:
a) Calculate the material and labor variances for the month,
b) Assume all overhead is fixed. What are the actual and applied overhead amounts?
Explanation / Answer
Material Variance = Material price variance unfavorable + Material efficiency variance unfavorable =7500+6000 =13500
labor variances
Labor variance =96000-95760 =$240 Favourable
) Assume all overhead is fixed. What are the actual and applied overhead amounts?
Direct material Standard Cost to manufacture 24000 chair = Actual Cost +-Material variance unfavourable =
157500-13500=144000
Standard qty required to manufacture 24000 units =144000/4 =36000 kilogram
Hence qty per unit required =36000/24000 =1.5 kilogram plastic for a unit of chair
So unit Cost 1.5*4 =$6 per chair
AQP*SH*SR Actual hour *SR Actual Labor cost 24000*.25*16 95760-4560 Given 96000 91200 95760Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.