No Opportunity Costs The Van Division of MotoCar Corporation has offered to purc
ID: 2480788 • Letter: N
Question
No Opportunity Costs
The Van Division of MotoCar Corporation has offered to purchase 180,000 wheels from the Wheel Division for $42 per wheel. At a normal volume of 500,000 wheels per year, production costs per wheel for the Wheel Division are as follows:
The Wheel Division has been selling 500,000 wheels per year to outside buyers at $59 each. Capacity is 700,000 wheels per year. The Van Division has been buying wheels from outside suppliers at $55 per wheel.
(a) Calculate the net benefit (or cost) to the Wheel Division of accepting the offer from the Van Division.
$Answer
per wheel
(b) Calculate the net benefit (or cost) to Motocar Corp. if the Wheel Division accepts the offer from the Van Division.
$Answer per wheel
Explanation / Answer
30
.
But in the given situation as the Wheel division is recovering total Fixed OH from 500,000 units right now. So it need not calculate Fixed OH for the Addititonal Production as the present 500,000 units are sold outside and the additional 180,000 are forr the companies own division
There fore
The Net Benefit for the Wheel Divisionn = 180000*(42-30) = $2,160,000.00
The Net Benefit for the Van Division = 180000*(55-42) = $2,340,000.00
Note:- In the Table 1st coloumn represents the given calculation, 3nd coloumn represents the Actual Calculation.
Production (in units) 500000 180000 Particulars Amount($) Amount($) Amount($) Direct Material 15 15 15 Direct Labour 10 10 10 Variable OH 5 5 5 Fixed OH 19 53 0 Total Production Cost 49 8330
.
Actual Production Capacity is 700000 units Present Production is 500000 units So, the Fixed cost remains same till 700000 units i.e., $ 19*500000= $9,500,000.00 There fore the Fixed cost per unit, if the production is 680,000 units = $9,500,000.00/680,000 = $13.97 i.e., $14But in the given situation as the Wheel division is recovering total Fixed OH from 500,000 units right now. So it need not calculate Fixed OH for the Addititonal Production as the present 500,000 units are sold outside and the additional 180,000 are forr the companies own division
Here the Van Division of Motocar Division has offered $42 p.u But the Production cost for the Marginal Produciton per unit = $30There fore
The Net Benefit for the Wheel Divisionn = 180000*(42-30) = $2,160,000.00
The Net Benefit for the Van Division = 180000*(55-42) = $2,340,000.00
Note:- In the Table 1st coloumn represents the given calculation, 3nd coloumn represents the Actual Calculation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.