Temper Company has credit sales of $4.10 million for year 2013. Temper estimates
ID: 2481411 • Letter: T
Question
Temper Company has credit sales of $4.10 million for year 2013. Temper estimates that 1.40% of the credit sales will not be collected. On December 31, 2013, the company's Allowance for Doubtful Accounts has an unadjusted credit balance of $2,232. Temper prepares a schedule of its December 31, 2013, accounts receivable by age. Based on past experience, it estimates the percent of receivables in each age category that will become uncollectible. This information is summarized here:
December 31, 2013 Age of Accounts Expected Percent
Accounts Receivable Receivable Uncollectible
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
$630,000 Not yet due 1.55%
258,000 1 to 30 days past due 2.30
50,600 31 to 60 days past due 6.80
25,800 61 to 90 days past due 32.25
5,060 Over 90 days past due 66.50
Assuming the company uses the aging of Accounts Receivable method, what is the amount that Temper will enter as the Bad Debt Expense in the December 31 adjusting journal entry?
Explanation / Answer
The amount that Comapny T should enter as Bad Debt Expese in the December 31 adjusting entry should be compted as follows:
$630,000 x 1.55% = $9765
$258,000 x 2.30% = 5934
$50,600 x 6.80% = 3440.80
$25,800 x 32.25% = 8320.50
$5,060 x 66.50% = 3364.90
Total estimated uncollectible = $9765 + $5934 + $3440.80 + $8320.50 + $3364.90 = $30,825.20
Credit balance in Allowance for Doubtful Accounts = $2,232
Therefore,
Bad debt expense = $30,825.20 - $2,232 = $28,593.20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.