A finance company offers a promotion on $5000 loans. The borrower does not have
ID: 2481854 • Letter: A
Question
A finance company offers a promotion on $5000 loans. The borrower does not have to make any payments for the first two years, however interest will continue to be charged to the loan at 29.2% compounded continuously. What amount will be due at the end of the two year period, assuming no payments are made? (Round your answer to the nearest cent.) $6566.58 If the promotion is extended an additional two years, and no payments are made, what amount would be due? (Round your answer to the nearest cent.) $6627.79Explanation / Answer
Principal=$5,000
Interest rate=29.2%
Compunding yearly=
Year
1 5000+(1+29.2%)=6,460
2 6460+(1+29.2%)=8346.32
3 8346+(1+29.2%)=10,783
4 10783+(1+29.2%)=13,932
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.