Hastings Corporation has purchased a group of assets for $25,000. The assets and
ID: 2482100 • Letter: H
Question
Hastings Corporation has purchased a group of assets for $25,000. The assets and their relative market values are listed below. Which of the following amounts would he debited to the I .and account? (Round any intermediate calculations to two decimal places, and your final answer to the nearest dollar.) $7,000 $5,250 $12,500 $4,500 Pluto Corp. sold goods, with a selling price of $17,221, for cash. The state sales tax rate is 8%. What amount is credited to the Sales Revenue account? $1478 $15,843 $17,221 $18,599 Cash received in advance of providing goods or performing services is recorded as___. Service Revenue Accrued Revenue Uncollected Revenue Unearned Revenue When a business records accrued interest expense on a note payable___. Note Payable is credited Cash is debited Interest Expense is credited Interest Payable is creditedExplanation / Answer
8) Total market value = 6800+2900+3800 = 13500
Land ratio = 6800*100/13500 = 50.37%
Land = 25000*50% = 12500
So answer is c) $12500
9) Cash = 17221*1.08 = $18599
So answer is d) $18599
10) Cash received in advance of providing goods or performing services is recorded as unearned revenue
So answer is d) Unearned revenue
11) When a business records accured interest expense on a notes payable interest payable is credited
so answer is d) Interest payable is credited
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.