Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Thompson Company uses standard costing and has established the following dir

ID: 2482319 • Letter: T

Question

The Thompson Company uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of Lept.

Direct materials: 2 gallons at $4 per gallon
Direct labor: 0.5 hours at $8 per hour

During September, the company made 6,000 Lepts and incurred the following costs:

Direct materials purchased: 13,400 gallons at $4.10 per gallon
Direct materials used: 12,600 gallons
Direct labor used: 2,800 hours at $7.65 per hour

What is the variable overhead rate variance for the month?

A. $5,885 F
B. $1,220 F
C. $5,885 U
D. $1,220 U

The labor efficiency variance for September was:


A. $1,600 favorable
B. $22,400 favorable
C. $33,600 favorable
D. $3,200 favorable

The materials quantity variance for September was:

A. $5,740 unfavorable
B. $5,600 unfavorable
C. $2,460 unfavorable
D. $2,400 unfavorable

The labor rate variance for September was:


A. $980 unfavorable
B. $280 favorable
C. $1,530 unfavorable
D. $980 favorable

The materials price variance for September was:


A. $1,340 unfavorable
B. $1,260 favorable
C. $1,340 favorable
D. $1,260 unfavorable

Explanation / Answer

Solution:

Labor Efficiency Variance --- Correct Answer is A. $1,600 favorable

Labor Efficiency Variance = Standard Rate per hour (Standard Hours for Actual Production – Actual Hours)

Standard Quantity for Actual Production = Actual Production x Standard hours needed for 1 unit = 6,000 x 0.5 hours = 3,000 hours

Labor Efficiency Variance = $8 (3,000 – 2,800) = $1,600 favorable

Material Quantity Variance --- Correct Answer is B. $5,600 unfavorable

Material Quantity Variance = Standard Price (Standard Quantity for Actual Production – Actual Quantity Used)

Standard Quantity for Actual Production = Actual Production x Standard Quantity needed for 1 unit = 6,000 x 2 gallon = 12,000 gallon

Material Quantity Variance = $4 (12,000 – 13,400)

= $5,600 Unfavorable

Labor Rate Variance --- Correct Answer is D. $980 favorable

Labor Rate Variance = Actual Hours (Standard Rate per hour – Actual Rate Per Hour)

= 2,800 ($8 - $7.65)

= $980 Favorable

Material Price Variance ---- Correct Answer is A. $1,340 unfavorable

Material Price Variance = Actual Quantity Purchased (Standard Price – Actual Price)

= 13,400 ($4 - $4.10)

= $1,340 unfavorable

Variable Overhead Rate Variance --- Information about variable overhead is not given in the question… please provide the same and I will submit this variance also..

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote