Castle TV, Inc. purchased 2,100 monitors on January 5 at a per-unit cost of $175
ID: 2482562 • Letter: C
Question
Castle TV, Inc. purchased 2,100 monitors on January 5 at a per-unit cost of $175, and another 2,100 units on January 31 at a per-unit cost of $274. In the period from February 1 through year-end, the company sold 3,800 units of this product. At year-end, 400 units remained in inventory.
Assume that Castle TV, Inc. uses the FIFO flow assumption. The cost of the 400 units in inventory at year-end is:
A.$179,600.
B.$109,600.
C.$70,000.
D.$89,800.
Assume that Castle TV, Inc. uses the LIFO flow assumption. The cost of the 400 units in the year-end inventory is:
A.$109,600.
B.$179,600.
C.$89,800.
D.$70,000.
Assume that the replacement cost of this monitor at year-end is $265 per unit. Using the FIFO flow assumption and the lower-of-cost-or-market rule, Castle TV should write down the carrying value of this inventory by:
A.$3,600.
B.$0.
C.$5,400.
D.$1,800.
Assume that the replacement cost of this monitor at year-end is $255 per unit. Using LIFO flow assumption and the lower-of-cost-or-market rule, the ending inventory amounts to:
A.$109,600.
B.$102,000.
C.$70,000.
D.$179,600.
Assume that Castle TV, Inc. uses the FIFO flow assumption. The cost of the 400 units in inventory at year-end is:
Explanation / Answer
1)correct option is "B" -109600
Under FIFO ,ending inventory are left out of ending or latest purchase as units purchased are sold first.
so cost of ending Units = 400*274 = 109600
2)correct option is "D" -70000
Under LIFO ,ending units are left out of initial purchase as units acquired last are sold first.
so cost = 175*400 = 70000
3)Lower of cost (274 ) or market value ( 265 ) = 265 *400 =$ 106000
write down = 109600-106000 = 3600
corret option is A"
4)COst (175 )or market (255 ) = 175
ending inventory = 70000
correct option is C"
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.