A company has three product lines, one of which reflects the following results:
ID: 2483031 • Letter: A
Question
A company has three product lines, one of which reflects the following results: Sales $215,000 Variable expenses 125,000 Contribution margin 90,000 Fixed expenses 130,000 Net loss $ (40,000) If this product line is eliminated, 60% of the fixed expenses can be eliminated and the other 40% will be allocated to other product lines.
If management decides to eliminate this product line, the company's net income will
a. decrease by $12,000.
b. increase by $40,000.
c. increase by $12,000.
d. decrease by $90,000.
Explanation / Answer
Incremental revenue $215,000
Incremental Variable expenses 125,000
Current net income = -40000
Unavoidable fixed expense = 130000*40%= 52000
Net net income = 0-52000= -52000
Change in net income = -52000-(-40000)= -12000
c. decrease by $12,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.