Gentle Ben\'s Bar and Restaurant uses 6,100 quart bottles of an imported wine ea
ID: 2483327 • Letter: G
Question
Gentle Ben's Bar and Restaurant uses 6,100 quart bottles of an imported wine each year. The effervescent wine costs $7 per bottle and is served only in whole bottles because it loses its bubbles quickly. Ben figures that it costs $5 each time an order is placed, and holding costs are 35 percent of the purchase price. It takes six weeks for an order to arrive. Weekly demand is 122 bottles (closed two weeks per year) with a standard deviation of 35 bottles. Ben would like to use an inventory system that minimizes inventory cost and will provide a 90 percent service probability.
a.
What is the economic quantity for Ben to order? (Round your answer to the nearest whole number.)
Economic order quantity
bottles
b.
At what inventory level should he place an order? (Round your answer to the nearest whole number.)
Inventory level_____
bottles
a.
What is the economic quantity for Ben to order? (Round your answer to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
Solution:
Purchase price P = $7
Order costs K= $5
Carrying costs H= $7 * 35% = $2.45
Annual Demand D = 6,100 bottles
Lead time in days = 6weeks * 7 days = 42 days
Safety stock = 35 bottles
Daily Avg usage = 122/7 = 18
EOQ = Square root (2*D*K / H)
= 2*6,100*5/2.45
= 158 bottles
(2) Reorder Level = Lead time in days * Daily average usage + Safety stock
= 42 days * 18 bottles + 35 bottles
= 791 bottles
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.