Rosenholm Corporation uses a discount rate of 18% in its capital budgeting. Part
ID: 2483494 • Letter: R
Question
Rosenholm Corporation uses a discount rate of 18% in its capital budgeting. Partial analysis of an investment in automated equipment with a useful life of 5 years has thus far yielded a net present value of -$329,400. This analysis did not include any estimates of the intangible benefits of automating this process nor did it include any estimate of the salvage value of the equipment. (Ignore income taxes.) Ignoring any salvage value, how large would the additional cash flow per year from the intangible benefits have to be to make the investment in the automated equipment financially attractive Ignoring any cash flows from intangible benefits, how large would the salvage value of the automated equipment have to be to make the investment in the automated equipment financially attractiveExplanation / Answer
a. Minimum Annual Cash Flows = Negative NPV / PVAF(%, n) = 329,400 / PVAF(18%, 5years) = 329,400 / 3.127 = $105,334.821
b. Minimum Salvage value = Negative NPV / PVF(%, n) = 329,400 / PVF(18%, 5years) = 329,400 / 0.437 = $753,587.405
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.