Dotterel Corporation uses the variable cost concept of product pricing. Below is
ID: 2483974 • Letter: D
Question
Dotterel Corporation uses the variable cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 35,000 units of its sole product. Dotterel desires a profit equal to a 11.2% rate of return on invested assets of $350,000.
$105,000
35,000
4.34
5.18
.98
.70
The dollar amount of desired profit from the production and sale of the company's product is:
$105,000
Fixed selling and administrative costs35,000
Variable direct materials cost per unit4.34
Variable direct labor cost per unit5.18
Variable factory overhead cost per unit.98
Variable selling and administrative cost per unit.70
Explanation / Answer
Required return (desired Profit) = 350000*11.2% = 39200
Assuming that all the 35000 units are sold, the return per unit will be = 39200/35000 = 1.12
Total variable cost per unit = 11.2
(Sale price per unit * 35000) - (35000*11.2) - (105000+35000) = 39200
Sales price per unit * 35000 = 39200 + 532000
Sales Price per unit = 16.32
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.