The beginning inventory and purchases of an item for the period were as follows:
ID: 2484000 • Letter: T
Question
The beginning inventory and purchases of an item for the period were as follows: Beginning inventory 6 units at $70 each First purchase 10 units at $75 each Second purchase 18 units at $80 each Third purchase 10 units at $85 each The company uses the periodic system, and there were 15 units in the inventory at the end of the period. Determine the cost of the 15 units in the inventory by each of the following methods, presenting details of your computations: (a) first-in, first-out; (b) last-in, first-out; (c) average cost.Explanation / Answer
1. FIFO
Invenotory cost=5*$80+10*$85=$1,250
2.LIFO
Invenotory cost=6*$70+9*$75=$1,095
3.Average cost=(6*$70+10*$75+18*$80+10*$85)/(6+10+18+10)=$3,460/44=$78.64
Invenotory cost=15*$78.64=$1,179.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.