Gopherit Corporation currently is manufacturing 40,000 units per year of a part
ID: 2484076 • Letter: G
Question
Gopherit Corporation currently is manufacturing 40,000 units per year of a part used in its final product. The cost of producing this part is $50 per unit. The variable portion of this cost consists of direct materials of $25, direct labor of $15, and variable manufacturing overhead of $3. The company could earn $100,000 per year from the space now used to manufacture this part (What type of cost is this?). Assuming equal quality and availability, what is the maximum price per unit that Gopherit Corporation should pay to buy the part rather than make it? (The total fixed costs would not be affected by this decision.)
Explanation / Answer
Total variable cost=Material+Labour+Variable Manufacturing overhead
=40000(25+15+3)
=1720000
Opportunity benfit by buy the units form out side=100000
Total Amount=1720000+100000
Cost per unit should pay to buy the part rather than make it=1820000/40000=45.50 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.